Szív-érrendszeri betegségek
A szív-érrendszeri betegségek leggyakoribb megnyilvánulása az érelmeszesedés. A bajt a verőerek belsejében kialakuló koleszterinből, kötőszövetből, mészből álló lerakódás okozza. Panaszokat akkor okoz, ha a szűkület olyan fokúvá válik, hogy az érintett szerv vérellátása már nem kielégítő. A betegség az egész szervezetet érinti, a tünetek ott jelentkeznek, ahol a legsúlyosabb az érszűkület.
Ha ez a szív koszorús erei, akkor:
1. Fáradékonyság
2. fulladás
3. fizikai terheléskor, vagy nyugalomban, vagy stressz állapotában jelentkező heves szívtáji szorító fájdalom
4. szívroham (szívinfarktus), azaz heveny szívizomelhalás. Az elhalt szívizom nagyságától függően a következmény lehet enyhe, vagy súlyos rokkantság, vagy hirtelen halál.
Ennek a bekövetkeztét nem szabad megvárni!
Ha ez az agy saját erei, akkor:
1. agylágyulás
2. agyvérzés (szélütés, gutaütés) alakulhat ki, ami az érintett terület nagyságától és működésétől függően a legkülönbözőbb idegrendszeri tüneteket (bénulások, beszédzavar, gondolkodászavar, stb.) okozhatják.
Ha ez a vese erei, akkor alig befolyásolható magas vérnyomás a következmény.
Ha ez az alsó végtagok erei, akkor az hűvös, fájdalmas láb, időszakos sántítás, szövetelhalás formájában nyilvánul meg.
Ha ez a belek erei, akkor étkezés utáni hasi fájdalom, vagy teljes elzáródás esetén bélelhalás alakulhat ki, ami sok esetben életveszélyes állapot is lehet.
Az itt következő rizikótényezők közül Te mennyivel rendelkezel? Ha hárommal, vagy többel, figyelmesen olvasd el, mit tehetsz a megelőzés érdekében, ha nem akarod idő előtt eldobni a kanalat.
Rizikótényezők:
1. magas életkor
2. férfi nem
3. magas vérnyomás 140/90 Hgmm fölötti érték már betegségnek számít
4. magas vérzsír szint: magas LDL koleszterin szint, alacsony HDL koleszterin szint
5. dohányzás: a passzív dohányzás is
6. örökletes hajlam az érelmeszesedésre (családi halmozódás)
7. változókor (menopauza)
8. cukorbetegség
9. elhízás, főleg az alma típus
10. mozgásszegény életmód
11. "A" típusú viselkedés (rögeszmésen teljesíteni akar, állandóan siet, sosem lazít, sosem elégedett magával, hazaviszi a munkát, agresszív, ellenségeskedő, dühös, türelmetlen, ingerült)
12. stressz
13. vírusok
A magas életkor, a férfi nem, a változókor, és családi terheltség azok a tényezők, amiket nem tudunk befolyásolni, de a többi megelőzhető.
Magas vérnyomás: nagyon sok jó gyógyszer kapható, amikkel be lehet állítani, de ezek mellékhatásoktól nem mentesek.
Magas vérzsír szint: alacsony zsírtartalmú, rostdús étrend védő hatású. A koleszterinszint gyógyszeresen is csökkenthető. Fontos a testsúly normalizálása, rendszeres testmozgás, dohányzás elhagyása.
Ha idegenkedsz a sok gyógyszertől és szeretnél valami természetes megoldást, had emlékeztessselek a halolajra. Te is hallottál már róla, hogy az eszkimók, meg a japánok, akik sok halat esznek nem is ismerik az érrendszeri betegségeket, meg a mediterrán konyhán élők körében is ritkább. Mi van e mögött? A hideg tengeri halak olajában omega-3, az olivaolajban omega-9 zsírsav van, amik oldják azokat az észterkötéseket, amikkel a koleszterin molekulák az előzetesen károsodott érfalhoz rögzülnek. Viszont ha a Te érfalad belül ép, nincs az a koleszterin mennyiség, ami oda le tudna rakódni. Tehát, ha már vannak érszűkületre utaló panaszaid, akkor a halolaj-olivaolaj kombinációt próbáld ki. Ha nincsenek, és azt akarod, hogy ne is legyenek, akkor védeni kell a károsító hatásoktól, amik leggyakrabban az oxigén-szabadgyökök. Érdekességképp itt jönnek be a képbe a franciák, akik között szintén ritkább ez a betegség, mert rendszeresen isznak jó minőségű vörösbort, amiben sok antioxidáns hatású növényi hatóanyag van. Ezt a megoldást azért nem javaslom. Mik semlegesítik a szabadgyököket? Az antioxidáns vitaminok. Ezek az A-, E-és C-vitamin. Ezekből szedjél sokat. Hogy mennyit, meg hogyan, meg honnan?
Erre tudok ajánlatot tenni